top

سرمقاله

بهار ميشود


بهار از بيرون و در درون باز ميتابد، غنچه هاي پژمرده دل را پيام زنده شدن و تازه شدن ميرساند، تيره گي هاي ناشي از جنگ و خشونت را مي تاراند و رخوت باقي مانده از برتري خواهي و انحصار را از احساس و انديشه مي زدايد.
بي جهت نيست که شاعران، نقاشان و نغمه سازان و در مجموع همه مردم دلبسته بهار ميشوند، چون بهار به تعبير قرآن، يکي از آيات زنده شدن بعد از مرگ است.

ادامه مطلب...

شمارشگر

ما 75 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم

شماره مسلسل 3166

MTN

.


امریکا به عنوان حامی افغانستان و متحد پاکستان، نقشی چندگانه در منطقه ایفا می کند و هرچند مخالفان مسلح دلیل تداوم جنگ را حضور نیروهای امریکایی و خارجی در افغانستان عنوان می کنند اما آنچه با نام مبارزه با تروریزم به سرازیر شدن نظامیان ناتو انجامید به نفوذ بیشتر طالب و داعش و تجارت مواد مخدر رسید، در کنار دخالت های بی حد و اندازه پاکستان در کشور و سیاست تروریست پروری.


در سال هایی که طالبان به صورت گسترده در افغانستان مناطق را ناامن و یا در آستانه سقوط قرار می داد؛ پاکستان به صورت مشخص در میدان نبرد می جنگید و با تامین سلاح و نیرو و در هماهنگی های درون حکومتی در امنیت به ایجاد مراکز امن دست می زنند.
اما آنچه در ماه های اخیر و با تغییر دولت امریکا صورت گرفت، انتقادها از سیاست پاکستان در قبال افغانستان در سخنان مقام های بلندپایه این کشور بوده است، به تازگی لوی درستیز ارتش امریکا عنوان کرد که بر اساس اقدام های اخیر پاکستان در حمایت از تروریستان، می تواند در کنار ایران، روسیه، کوریای شمالی، افراط گرایی و چین، تهدید ششم علیه حکومت واشنگتن باشد.
دولت امریکا، مشغول بررسی جنگ افغانستان و ارایه راهکارهای مناسب برای آن است که اعزام نیروهای جدید به کشور یکی از تصمیم های بر اساس آن می باشد که نشان می دهد بار دیگر افغانستان مورد توجه این کشور قرار گرفته است.
امریکا از دیرباز به پاکستان به عنوان متحد در منطقه می نگریست و بر همین اساس است که چشم بر سیاست مداخله جویانه و تروریست پرور بسته و با وجودی اینکه جنگ و ناامنی افغانستان برگرفته از این کشور می باشد، هیچ اقدامی برای فشار و کنترول افراط گری اسلام آباد انجام نمی دهد.
چنین چتر حمایتی باعث شده است که اگر پاکستان در گذشته به رد اتهام های حمایت از تروریستان می پرداخت اکنون آشکارا موضوع کشمیر را دلیل جنگ مدام افغانستان می داند و به سادگی دست به ناامنی و هراس با سلاح افراط گری در کشور می زند.
در همین راستا، فرمانده نیروهای ناتو در افغانستان، میزبانی پاکستان از طالبان را دلیل ناامنی های افغانستان عنوان کرده و می گوید: موجودیت لانه های هراس افکنان در خاک پاکستان، باعث شده که روند صلح در افغانستان صدمه ببیند و از دولت خود می خواهد که نسبت به تغییر در سیاست نسبت به این کشور اقدام کند.
وزیر دفاع امریکا به تازگی خبر از تنظیم گزارشی جامع از چگونگی وضعیت افغانستان برای روشن ساختن کشورهای مبارز و حامی تروریزم می دهد که تلویحا اشاره به پاکستان، ایران و روسیه دارد که از دیدگاه جنرال نیکلسون و دیگر مقام های این کشور حامیان و مشروعیت بخشندگان به طالبان هستند.
در افغانستان دید تباری نسبت به صلح و مصالحه وجود دارد و یک مجموعه ای که متاسفانه هم اکنون هم در طبقه حکومت کننده حضور دارند، دلشان می خواهد از این آدرس پایگاه قوی اجتماعی و نظامی برای خود بسازند. وقتی بحث مذاکره مطرح می شود، صلح دو طرف دارد که هر دوطرف باید خواهان صلح باشند . با مجموعه ای که از راه صلح به دنبال امتیاز می گردند نمی توان صلح کرد.
به هر حال؛ پاکستان با سیاست تروریست پروری، بهترین متحد امریکا در منطقه می باشد که با دریافت کمک ها از این کشور دست به اجرای هر سیاستی باب طبع دولت واشنگن می زند و با وجود چنین امتیازهایی و هرچند با انتقادهای برخی مقام های امریکا از سیاست افراط گری اسلام آباد، احتمال تیرگی روابط میان دو کشور نمی رود زیرا منافع ملی؛ اصل سیاست واشنگن و اسلام آباد است و استراتژی جهانی برای افغانستان، تنها قربانی شدن مردم و کشور ماست.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

Copyright © 2014. All Rights Reserved.