top

سرمقاله

بهار ميشود


بهار از بيرون و در درون باز ميتابد، غنچه هاي پژمرده دل را پيام زنده شدن و تازه شدن ميرساند، تيره گي هاي ناشي از جنگ و خشونت را مي تاراند و رخوت باقي مانده از برتري خواهي و انحصار را از احساس و انديشه مي زدايد.
بي جهت نيست که شاعران، نقاشان و نغمه سازان و در مجموع همه مردم دلبسته بهار ميشوند، چون بهار به تعبير قرآن، يکي از آيات زنده شدن بعد از مرگ است.

ادامه مطلب...

شمارشگر

ما 47 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم

شماره مسلسل 3166

MTN

. کارشناسان بر این باورند که شورشیان طالبان از ضعف دولت جدید افغانستان برای افزایش حملات جدید بهره برداری می کنند.
خبرگزاری شین هوا در تحلیلی در این باره نوشت ، گروه طالبان که با دولت افغانستان می جنگد به تازگی تحرکاتش را برای بازپس گیری قدرت افزایش داده و حملات به نهادهای دولتی و نیروهای امنیتی افغان را تشدید کرده است.
طالبان در دو هفته گذشته 10 عملیات انتحاری و حملات مرگبار در کابل انجام داده است و در آن ده نفر شامل چهار عامل انتحاری و شش غیر نظامی کشته و ده ها نفر دیگر زخمی شده اند.
افغانستان در هفته جاری نیز صحنه انفجارهای خونباری بود و بر اثر آن سه نفر از جمله دو نیروی پولیس بر اثر انفجار موتر بمب گذاری شده در ولایت هلمند در جنوب این کشور کشته شدند.
کارشناسان محلی معتقدند تردید های سیاسی و ناکامی نخست وزیر در تشکیل کابینه جدید به عناصر طالبان فرصت داده است حملات سازمان یافته بیشتری انجام دهند.
غلام حسین نصیری که یک کارشناس سیاسی و حقوقدان است گفت: « دولت افغانستان ظرف 60 روز گذشته حتی نتوانسته است یک نفر را برای نامزدی در کابینه معرفی کند و این شکستی برای دولت است.»
نصیری افزود ضعف و ناکامی دولت جدید افغانستان عزم عناصر مسلح طالبان را برای حملات خونبار بیشتر جزم کرده است و این امر باعث افزایش روند خشونت ها خواهد شد.
این در زمانی است که مجلس نمایندگان افغانستان نیز هشدار داد در صورتی که اعضای کابینه جدید تعیین نشوند دولت کنونی مشروعیت خود را از دست خواهد داد.
این کارشناس مسایل سیاسی تاکید کرد نیروهای امنیتی ملی افغانستان شامل نیروهای پولیس و ارتش جان خود را برای تضمین امنیت کشور فدا می کنند. رهبران سیاسی باید هر چه سریع تر کابینه جدید را تشکیل دهند و طرح امنیتی جدید خود را برای حل مشکلات امنیتی کشور ارائه کنند.سیف الدین سیحون که وی نیز کارشناس مسایل سیاسی و استاد دانشگاه کابل است گفت: « پر واضح است که دولت در تشکیل کابینه در 60 روز گذشته ناکام بوده است.»
سیحون افزود این ناکامی قدرت عناصر مسلح طالبان را برای بهره برداری از اوضاع کنونی افزایش می دهد.
وی اظهار داشت خشونت ها و نا امنی ها تا زمانی که اعتماد بین دولت و مردم بازگردد پایان نخواهد یافت.
 
آشفتگی ادارات و افزایش ناامنی نتیجه تأخیر در تشکیل کابینه
 کارشناس مسائل نظامی افغان با اشاره به ناامنی‌های اخیر و افزایش خشونت‌ها در افغانستان گفت: نتیجه تأخیر در تشکیل کابینه، آشفتگی در ادارات و افزایش ناامنی است.
عتیق‌الله امرخیل کارشناس مسائل نظامی و جنرال پیشین ارتش افغانستان ، با اشاره به افزایش ناامنی در روزهای اخیر در نقاط مختلف افغانستان، اظهار داشت: تأخیر در تشکیل کابینه سبب سردرگمی، کاهش انگیزه کاری، فقدان دیدگاه آینده‌‌نگری و به عبارتی موجب ایجاد روحیه روزمرگی در ادارات افغانستان شده و طبیعی است که برآیند چنین وضعی چیزی جز آشفتگی و افزایش ناامنی نیست.
وی افزود: به لحاظ قانونی هیچ اداره‌ای در افغانستان نباید بیش از یک‌ ماه به وسیله سرپرست اداره شود، در حالی که حدود 2 ماه است که وزارت‌خانه‌ها و ولایت‌های این کشور توسط سرپرست‌ اداره می‌شود.
امرخیل تصریح کرد: از آن جا که بر اساس دستورات قانونی در افغانستان هیچ سرپرستی حق عزل و نصب افراد در اداره مربوطه را ندارد، در حال حاضر مأموران این ادارات هیچ ترسی از برکناری به سبب بی‌کفایتی و غفلت در انجام وظیفه را ندارند.
این تحلیلگر نظامی تأکید کرد: وجود سرپرست‌ در رأس وزارت‌خانه‌ها و ولایت‌های افغانستان به معنای فلج بودن سیستم پاداش و تنبیه در این اداره‌ها است امری که حس مسئولیت‌پذیری و اشتیاق کاری در این ادارات را از بین برده و اثرات منفی امنیتی به بار آورده است.
 ***طالبان در صدد زهرچشم گرفتن از دولت جدید
 امرخیل در بخش دیگری از سخنان خود اظهار داشت: طالبان می‌خواهد از رهگذر افزایش حملات انتحاری و انفجاری در ماه‌های نخست آغاز به کار دولت جدید افغانستان، از این دولت زهرچشم بگیرد.
وی افزود: طالبان در دست‌یابی به این امر موفق نبوده زیرا دولت جدید افغانستان به خوبی می‌داند که استفاده مکرر از استراتژی انتحار، نمایانگر ناتوانی طالبان در جنگ‌های جبهه‌ای بوده و نوعی اذعان این گروه به شکست در رویارویی‌ مستقیم با نیروهای امنیتی افغان است.
 ***حملات انتحاری در نقاط محافظت‌شده بدون همکاری نفوذی‌ها امکان‌پذیر نیست
 امرخیل در ادامه اظهار داشت: حملات انتحاری در برخی نقاط به شدت محافظت‌ شده افغانستان در روزهای اخیر نشان از همکاری و همدستی نفوذی‌ها با دشمن است امری که از سوی دولت‌مردان افغانستان باید جدی گرفته شود.
وی افزود: حملات اخیر از جمله سوءقصد به جان «ظاهر ظاهر» فرمانده پولیس کابل( که دیروز از سمتش استعفا کرد)  در دفتر کاری وی، حمله به اقامتگاه به شدت محافظت‌شده خارجی‌ها در منطقه موسوم به «گرین ویلیج» و حمله به موتر سفارت انگلیس در کابل و حمله بر موسسه خارجی در کارته سه کابل از جمله حملات شگفت‌انگیزی است که بدون همکاری و همدستی نفوذی‌های دشمن امکان‌پذیر نیست.
این آگاه مسایل نظامی تأکید کرد: نفوذی‌های دشمن باید زودتر شناسایی و مجازات شوند و هرگونه غفلت در این مورد به افزایش شمار آنان و همچنین درز اطلاعات امنیتی به بیرون منجر خواهد شد و مهار و محدودسازی حملات تروریستی را با مشکلات زیادی مواجه خواهد ساخت.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

Copyright © 2014. All Rights Reserved.