top

سرمقاله

بهار ميشود


بهار از بيرون و در درون باز ميتابد، غنچه هاي پژمرده دل را پيام زنده شدن و تازه شدن ميرساند، تيره گي هاي ناشي از جنگ و خشونت را مي تاراند و رخوت باقي مانده از برتري خواهي و انحصار را از احساس و انديشه مي زدايد.
بي جهت نيست که شاعران، نقاشان و نغمه سازان و در مجموع همه مردم دلبسته بهار ميشوند، چون بهار به تعبير قرآن، يکي از آيات زنده شدن بعد از مرگ است.

ادامه مطلب...

شمارشگر

ما 52 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم

شماره مسلسل 3166

MTN

.اشرف غنی؛ رئیس جمهوری صبح روز دوشنبه در رأس یک هیات عالیرتبه دولتی برای اشتراک در کنفرانس لندن و نشست وزرای خارجه کشورهای عضو ناتو عازم اروپا شد.
آقای غنی دوشنبه وارد بروکسل؛ پایتخت بلجیم شد و در نشست وزرای خارجه ناتو سخنرانی خواهد کرد.
او سهشنبه برای سفر رسمی چهارروزه عازم لندن خواهد شد؛ تا در کنفرانس اقتصادی لندن شرکت کند.
عبدالله عبدالله؛ رئیس اجرائی، عبدالرشید راشد؛ سرپرست دادگاه عالی، حنیف اتمر؛ مشاور امنیت ملی، صلاح الدین ربانی؛ رئیس شورای عالی صلح و همچنین سرپرست وزرای امور خارجه، مالیه، امور زنان و شماری از اعضای شورای ملی، رئیس حکومت وحدت ملی را در این سفر همراهی میکنند.
کنفرانس لندن چهارم دسامبر به میزبانی بریتانیا و افغانستان دایر میشود و قرار است دولت وحدت ملی، دیدگاه ها و برنامههای خود را برای جهان بیان کند.
در کنار آن جامعه جهانی نیز با توجه به برنامههای دولت وحدت ملی، کمک و حمایت های خود برای افغانستان را اعلام خواهد کرد.
این نخستین سفر اروپایی سران حکومت وحدت ملی است؛ سفری که هم از حیث برگزاری نشست وزرای خارجه ناتو اهمیت دارد و هم از جهت برپایی نشست اقتصادی لندن؛ اما مهم تر از همه اینها تلاشی است که سران حکومت وحدت ملی، برای نشان دادن تصویری تازه از افغانستان پساکرزی به متحدان غربی شان به خرج می دهند.
رابطه کرزی با غرب در سال های آخر حکومت وی، به شدت تیره و تنش آلود شده بود. لفاظی های رسانه ای در برابر افکار عمومی، نشان از شدت تنش های جاری در پشت پرده روابط دوطرف داشت.
مبارزه با تروریزم، رابطه با طالبان و انتخابات از عمده ترین مسایل اختلافی میان دوطرف بود؛ اما اشرف غنی و عبدالله به نظر می رسد مصمم اند راه کرزی را در تقابل با غرب، ادامه ندهند.
امضای سریع و عجولانه پیمان های بحث برانگیز امنیتی با امریکا و ناتو از نخستین نشانه هایی بود که بر این امر دلالت می کرد.
اینهمه در حالی است که شروط و انتظارهای کرزی از غرب در برابر این اقدام، نه اکنون محقق شده و نه هیچوقت دیگر تحقق خواهد یافت.
وضعیت در افغانستان به شدت آشفته است. در حالی که شرایط به ویژه در ابعاد امنیتی و اقتصادی، عمیقا بحرانی است و بی امیدی و سرخوردگی بر هردو عرصه، حاکم است، سران حکومت وحدت ملی، هنوز در پیچ و خم تفسیر به رای مفاد توافقنامه سیاسی، گرفتار مانده اند و از کابینه تازه خبری نیست.
انتظار می رفت پیشاپیش نشست لندن، رییس جمهور و رییس اجرایی حداقل چهار وزیر امنیتی و اقتصادی را معرفی کرده و با کادری جدید راهی تور اروپایی شوند؛ اما با برگزاری کنفرانس خبری مشترک آنها، این امید حد اقلی هم محقق نشد.
سرپرست های کابینه کرزی اگرچه در ظاهر امر به استثنای چهار وزارتخانه امنیتی و اقتصادی، برکنار شده اند؛ اما مسئولیت سرپرستی این بار به معاونان رسیده است. کارشناسان با ابراز نگرانی از این مساله می گویند بیم آن می رود که این رشته چنان سر دراز پیدا کند که نوبت به رؤسای دون پایه ادارات باقیمانده از دوره کرزی هم برسد؛ ولی سران دو تیم، به توافق بر سر تشکیل کابینه تازه نرسند!
به این ترتیب، تور اروپایی حکومت وحدت ملی، به جز حضور دو رهبر، ترکیب تازه ای ندارد و این شاید انتظاری را که غرب و جهان از حکومت جدید داشت به خوبی برنیاورد.
با همه اینها، این نیز مهم است که اشرف غنی با چه انتظارهایی در نشست وزرای خارجه ناتو حضور خواهد یافت. وضعیت امنیتی در افغانستان به نحو بی سابقه ای شکننده و آشفته است. ناتو به عنوان یکی از اطراف قرارداد امنیتی با افغانستان، مسئول کنترول و مهار بخشی از ناامنی های جاری است. این اقدام، با تجهیز و تربیت نیروهای امنیتی افغانستان، امکان پذیرتر است؛ چیزی که کرزی به آن نرسید.
آیا اشرف غنی برای جلب حمایت و اعتماد غرب تا آنجا پیش می رود که هرگز آشفتگی جاری امنیتی در کشور را به عنوان یک خواسته مشروع و قانونی افغانستان، روی میز وزرای خارجه آن سازمان قرار ندهد؟
کنفرانس لندن نیز با انتظارات دوجانبه افغانستان و جهان از همدیگر همراه است. جهان اداره ای عاری از فساد، پاسخگو، پرظرفیت و شفاف را از حکومت جدید انتظار دارد. در این میان، باید روشن شود که خواسته و انتظار اشرف غنی از غرب و کمک های اقتصادی اش به افغانستان چیست و در برابر آن، تا چه سطحی حاضر به داد و ستد و امتیازدهی اقتصادی، سیاسی و امنیتی است؟
محمدرضا امینی

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

Copyright © 2014. All Rights Reserved.