top

سرمقاله

بهار ميشود


بهار از بيرون و در درون باز ميتابد، غنچه هاي پژمرده دل را پيام زنده شدن و تازه شدن ميرساند، تيره گي هاي ناشي از جنگ و خشونت را مي تاراند و رخوت باقي مانده از برتري خواهي و انحصار را از احساس و انديشه مي زدايد.
بي جهت نيست که شاعران، نقاشان و نغمه سازان و در مجموع همه مردم دلبسته بهار ميشوند، چون بهار به تعبير قرآن، يکي از آيات زنده شدن بعد از مرگ است.

ادامه مطلب...

شمارشگر

ما 70 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم

شماره مسلسل 3166

MTN

.

 

 

تفاهمنامه احداث مرکز فرهنگی ملک عبدالله سعودی در کابل رسماً امضا شد.

براساس این قرارداد، مرکز فرهنگی ملک عبدالله در تپه مرنجان شهر کابل با وسعت ۱۱۹هزار متر مربع توسط یک شرکت سعودی ساخته خواهد شد. علاوه بر مدرسه دینی، مسجدی با گنجایش ۱۵هزار نفر، خوابگاهی به ظرفیت ۵۰۰۰نفر و سالون کنفرانس بزرگ و... نیز خواهد داشت.

سفیر عربستان در کابل، در جریان امضای این تفاهمنامه مدعی شد که این، یک مرکز اسلامی نمونه! در سطح منطقه خواهد بود که مردم در آن، مسائل اسلامی! را خواهد آموخت و سپس ادعا کرد که عربستان در جنگ برضد تروریسم قرار دارد!!

ظاهراً طرح ساخت این مرکز، در زمان ملک فهد مطرح شده بود اما به دلیل جنگهای داخلی افغانستان، ناکام ماند. قرارداد ابتدایی این مرکز دوسال قبل میان وزیر حج افغانستان و رئیس شئون اسلامی عربستان امضا شده بود.

مدیریت این مجموعه بزرگ، بر دوش یک شورای ده نفره خواهد بود که در رأس آن، رئیس شئون اسلامی عربستان، معین این اداره سعودی، سفیر عربستان در کابل و ۷نفر از نمایندگان افغان خواهد بود. ریاست مالی و مصارف آن نیز مستقیما بر دوش یک عرب سعودی خواهد بود.

علاقمندی مراجع افغان از ساخت این مرکز چیست؟

مقامات افغانستان ساخت این مرکز را از دو بُعد می بینند: بُعد امنیتی و بُعد دینی

مقامات امنیتی امیدوارند با ساخت این مرکز، از سفر نوجوانان و علاقمندان تحصیل علوم دینی به پاکستان جلوگیری کنند. مدارس دینی پاکستان، طالب پرورش می دهند و انتحاری به افغانستان می فرستند. به باور آنان، با ساخت این مرکز در کابل، تا حدی می توان عناصر طالبان را مهار کرد و اشراف اطلاعاتی به این قضیه داشت.

اما برخی علمای دینی و مقامات متولی دین مداری مردم می گویند که ساخت این مرکز به معنی تقویت نهادهای دینی، مبارزه با عناصر سکولار، بازسازی معنوی جامعه و نشر علوم شرعی و ثقافت و فرهنگ اسلامی است. آنان عربستان را بعنوان خادم حرمین شریفین می شناسند و ساخت یک مدرسه دینی را خدمت آنان به دین و متدینین افغان بر می شمارند.(مصاحبه جمعیت اصلاح با برخی علما)

هدف سعودی از ساخت این مرکز چیست؟

علاقمندی عربستان سعودی دو نکته مهم است: یکی گسترش قدرت سیاسی این کشور و دیگری، ترویج آیدیالوژی سلفیت یا وهابیت در میان کشورهای اسلامی.

برهمین مبنا وقتی طالبان سقوط کرد، عربستان بسیار خشمگین شد و رویه گرم و مناسبات حسنه ای با نظام کنونی نگرفت. عربستان بعنوان یک کشور ثروتمند که میلیاردها دالر کمک های بلاعوض به برخی دولتها می کند، کمک قابل ملاحظه ای به دولت و مردم ما نکرده است. کمک های این کشور به افغانستان غالباً بطور غیر رسمی به برخی نهادها و طالبان دینی در مناطق قبایلی و دوردست و اطرافی بوده است.

مقامات و نظام سعودی، از معدود مراجعی بودند که نظام طالبان را در برابر جبهه مقاومت مرمی افغانستان به رسمیت شناختند و تاجایی که زور داشتند از آن حمایت سیاسی و مالی کردند. این کشور در کنار پاکستان، به خون مردم افغانستان شریک است. هزاران اعراب در کنار هزاران پاکستانی، زیر بیرق طالبان، مردم مزار و یکاولنگ و شمالی و ... را قتل عام کردند. البته همه اینها مربوط به گذشته تلخ ماست. اما ابهام بزرگ، این است که چرا بعد از استقرار نظام منتخب مردم، عربستان از طالبان حمایت می کنند؟

چرا تا حال مقامات سعودی جنایات گسترده طالبان بر ضد مردم ما را محکوم نکرده اند؟ چرا فتوایی مبنی بر تحریم جنگ با دولت و مردم افغانستان از حلقوم ملاهای سعودی شنیده نشده است؟ چرا یکبار سعودی ها اعلام نکرده اند که انتحار بر ضد زن و کودک و غیرنظامیان افغان، حرام است؟

سفیر سعودی در مراسم امضای تفاهمنامه ساخت مرکز ملک عبدالله سعودی مدعی شد که ما اسلام اعتدالی را تقویت می کنیم!! عربستان در جنگ با تروریزم قرار دارد!!.... اینها از کدام اعتدال می گویند؟؟ جنگ با کدام تروریزم؟؟؟

اینها در کنار اسرائیل با فلسطینی های بیچاره جنگیدند. اینها منابع مالی حمله اسرائیل به غزه را تأمین کردند. اینها سنگ بنای داعش را گذاشتند که هزاران جوان بیچاره را در عراق و سوریه، اعم از سنی و شیعه و کُرد و ایزدی به خاک و خون کشیدند. داعش را آنچنان فربه ساختند که مانند سگ هاری شد که بر پاچه خود سعودی ها حمله ور شد و آنگاه سعودی ها مجبور شدند تا به ائتلاف امریکایی ضد داعش بپیوندند. جمهور نیوز

 

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

Copyright © 2014. All Rights Reserved.