top

سرمقاله

بهار ميشود


بهار از بيرون و در درون باز ميتابد، غنچه هاي پژمرده دل را پيام زنده شدن و تازه شدن ميرساند، تيره گي هاي ناشي از جنگ و خشونت را مي تاراند و رخوت باقي مانده از برتري خواهي و انحصار را از احساس و انديشه مي زدايد.
بي جهت نيست که شاعران، نقاشان و نغمه سازان و در مجموع همه مردم دلبسته بهار ميشوند، چون بهار به تعبير قرآن، يکي از آيات زنده شدن بعد از مرگ است.

ادامه مطلب...

شمارشگر

ما 69 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم

شماره مسلسل 3166

MTN

.

 

 

اوباما با امضای یک فرمان محرمانه به پنتاگون اجازه داده است طالبان را در افغانستان هدف قرار دهد و محدودیت‌های پیشین موجود در نقشه‌های قبلی که جنگ علیه تروریست القاعده را با مشکل مواجه می‌ساخت را کاهش دهد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی پیام آفتاب به نقل از «دیلی میل» این تصمیم که در جریان دیدار با مشاوران امنیت ملی در کاخ سفید اتخاذ شد، به نیروی هوایی امریکا اجازه می‌دهد در صورت نیاز در عملیاتها به نیروهای افغان کمک کنند.

اوباما در حالی در هفته‌های اخیر دستورالعمل‌هایی را صادر کرد که ماموریت نظامی امریکا در افغانستان در حال اتمام است و در دو سال آینده جنگ علیه تروریزم امریکا در افغانستان و منطقه محدود تر اما نقش آموزشی آن بیشتر می‌شود.

این اقدام اوباما توسعه برنامه‌ای است که قبلا برای سال آینده ریخته شده بود.

در ماه می اوباما گفته بود نیروهای امریکایی هیچ ماموریت جنگی در افغانستان نخواهند داشت و ۹۸۰۰ نیروی امریکایی که قرار است در افغانستان بماند وظیفه آموزشی و شکار بقایای القاعده را به عهده خواهند داشت.

مقامات امریکایی گفته‌اند عملیات نظامی در صورتی انجام می‌شود که طالبان برای نیروهای امریکایی تهدید به شمار روند یا القاعده را به صورت مستقیم حمایت کنند.

به گفته این مقامات، عملیات نظامی امریکا علیه طالبان در صورتیکه از القاعده حمایت کنند به طور مستمر ادامه خواهد داشت.

این مقامات امریکایی گفته‌اند: "در صورتیکه شورشیان طالب مستقیما امریکا و نیروهای ائتلاف مستقر در افغانستان را تهدید کنند یا حمایت مستقیم برای القاعده فراهم کنند، امریکا گامهای لازم برای مصون داشتن نیروهای خود در افغانستان را بر می‌دارد."

این تصمیم اوباما در پاسخ به درخواست فرماندهان نظامی امریکا مبنی بر اجازه داشتن در جنگ با طالبان است.

برخی از مشاوران نظامی معتقداند دستور العمل‌های تازه اوباما در مورد جنگ شدیدتر با طالبان خطرهای تازه‌ای را برای امریکاییها به وجود می‌آورد؛ این مشاوران می‌گویند جنگ می‌بایست علیه القاعده آن هم در مقیاس کوچک صورت گیرد.

جنرال‌های امریکایی اما می‌گویند در صورتیکه اطلاعات سازمان جاسوسی امریکا نشان دهد طالبان برای نیروهای امریکایی یک تهدید به شمار می‌روند، باید عملیات نظامی علیه طالبان را گسترده‌تر دنبال کنیم.

دستور جدید اوباما مبنی بر گسترده‌تر کردن عملیاتهای نظامی علیه طالبان بر تعداد کلی نیروهای نظامی امریکایی که قرار است در افغانستان بماند تاثیری نخواهد داشت.

این در حالی است که اوباما قبلا دستور داده بود تا آخر سال جاری نیروهای امریکایی به ۹۸۰۰ کاهش یابد و و تا پایان سال ۲۰۱۵ این تعداد نصف شود.

به دستور قبلی اوباما نیروهای امریکایی تا سال ۲۰۱۶ و همزمان با پایان یافتن دوره ریاست جمهوری اوباما به طور کامل از افغانستان خارج می‌شوند.

برخی از برنامه‌های کابینه اوباما برای افغانستان بعد از ۲۰۱۴ به دلیل بن‌بست سیاسی اوایل سال جاری میلادی در افغانستان با کندی مواجه شده است.

این در حالی است که شاید ماهها طول بکشد تا رهبران دولت وحدت ملی به ثبات لازم برسند و پیمان امنیتی افغانستان و امریکا که مجوز حضور نیروهای امریکایی در افغانستان را صادر می‌کند به تاخیر بیفتد.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

Copyright © 2014. All Rights Reserved.