top

سرمقاله

بهار ميشود


بهار از بيرون و در درون باز ميتابد، غنچه هاي پژمرده دل را پيام زنده شدن و تازه شدن ميرساند، تيره گي هاي ناشي از جنگ و خشونت را مي تاراند و رخوت باقي مانده از برتري خواهي و انحصار را از احساس و انديشه مي زدايد.
بي جهت نيست که شاعران، نقاشان و نغمه سازان و در مجموع همه مردم دلبسته بهار ميشوند، چون بهار به تعبير قرآن، يکي از آيات زنده شدن بعد از مرگ است.

ادامه مطلب...

شمارشگر

ما 38 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم

شماره مسلسل 3166

MTN

.زمانی که در ماه جون گذشته جنگجویان گروه دولت اسلامی به پیشروی در عراق شروع کردند، تعداد آنان بیش از ۱۲ هزار نفر نبود، در حالی که در مقابل آنان ارتش ۲۰۰ هزار نفری عراق که توسط امریکا آموزش و تجهیز شده بود، قرار داشت. با این وجود این ارتش عراق بود که سقوط کرد.
چه اتفاقی افتاد؟ سقوط ارتش عراق در پی بی کفایتی جنرال های عراقی و تنش های قومی در میان صفوف شان صورت گرفت. عامل نامرئی که به پیروزی گروه دولت اسلامی کمک کرد، فساد در عراق بود. ارتش عراق به گونه رسمی ۲۰۰ هزار نظامی ثبت شده داشت، اما در واقع بسیاری از آنان خیالی بود، کسانی که حقوق شان به جیب افسران شان می رفت.
متاسفانه بسیاری از نیروهایی که وجود دارند، تجهیزات و مهمات ندارند، زیرا افسران آنان تجهیزات را در بازار سیاه به فروش رسانده اند.
شعبان العبیدی، از نیروهای امنیتی عراق به نیویارک تایمز گفت: ما به امریکایی ها گفتیم که هیچ سلاحی را به ارتش ندهند، حتی یک قطعه را، زیرا فساد همه جا هست و آنان نمی توانند ببینند.
ما اغلب به فساد به گونه یک مساله ثانوی در امور بین المللی نگاه می کنیم و به عنوان یک مشکل اخلاقی که اجازه می دهد دولت های جهان سوم از مردم شان دزدی کنند، در نظر گرفته می شود.
اما مساله سقوط ارتش عراق، ارتشی که با ۲۵ میلیارد دالر کمک امریکا ساخته شده بود، فساد یک مساله اخلاقی نیست، بلکه جنبه امنیتی نیز دارد.
این پیام سارا کایز بود، خبرنگار سابق رادیو ملی و کسی که ۱۰ سال روی پروژه های توسعه اقتصادی در افغانستان کار کرده است.
در افغانستان در دهه گذشته افکار عمومی نشان داده است که تعداد کمی از افغان ها از طالبان حمایت می کردند، اما اکنون نه تنها شورشیان به مبارزه شان ادامه می دهند، بلکه توانسته اند نیروهای جدیدی را جذب کنند.
چگونه؟ فرماندهی نظامی امریکا در کابل روی زندانیان طالب بررسی می کنند که چرا آنان به شورش پیوستند. بر اساس گزارش خانم کایز، مهم ترین دلیلی که آنان به طالبان پیوسته بودند، مساله قومی، بی احترامی به اسلام یا نگرانی از حضور نیروهای خارجی در کشورشان نبوده است، بلکه درک آنان از مفسد بودن جبران نشدنی دولت شان بوده است.
در حقیقت افغان ها تفکرات حکومت طالبان را دوست ندارند، اما طالبان آن گونه که دولت از افغان ها دزدی می کند، دزدی نمی کند. خانم کایز داستان مردی را که قبلا پولیس بوده است چنین تعریف کرد:
زمانی که این مرد پولیس مجبور شد مقدار زیادی رشوه بپردازد، اعلام کرد که اگر بار دیگر موتر پولیس را نزدیک ماین جاسازی شده طالبان دید، هشدار نخواهد داد.
خانم کایز نتیجه می گیرد که "فساد حکومت افغانستان، طالبان را بوجود آورده است".
این تنها طالبان نبوده که در نتیجه فساد بوجود آمده است، بلکه اسامه بن لادن نیز در نتیجه نارضایتی از دولت عربستان بوجود آمده است. در عراق و سوریه نیز گروه دولت اسلامی می گوید می خواهد فساد را از بین ببرد.
در بسیاری موارد کمک های امریکا وضعیت را بدتر کرده است.
در قدم اول به فساد باید به گونه یک اولویت توجه شود، این تنها مشکل اخلاقی نیست، بلکه ناعادلانه و از لحاظ اقتصادی بی کفایتی را نشان می دهد. کنترول نکردن فساد می تواند تهدیدی برای امنیت ملی امریکا به شمار رود.
منبع: دویل مککانوس- لس آنجلس تایمز - ترجمه: زهره رستگار

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

Copyright © 2014. All Rights Reserved.