top

سرمقاله

بهار ميشود


بهار از بيرون و در درون باز ميتابد، غنچه هاي پژمرده دل را پيام زنده شدن و تازه شدن ميرساند، تيره گي هاي ناشي از جنگ و خشونت را مي تاراند و رخوت باقي مانده از برتري خواهي و انحصار را از احساس و انديشه مي زدايد.
بي جهت نيست که شاعران، نقاشان و نغمه سازان و در مجموع همه مردم دلبسته بهار ميشوند، چون بهار به تعبير قرآن، يکي از آيات زنده شدن بعد از مرگ است.

ادامه مطلب...

شمارشگر

ما 50 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم

شماره مسلسل 3166

MTN

.


 آوا :  سازمان شفافیت بین الملل به تازگی گزارش سالانه خود در مورد شفافیت را منتشر کرد که بربنیاد آن، افغانستان با دو پله صعود، به عنوان چهارمین کشور فاسد جهان معرفی شده است.
در گزارش سال  ۲۰۱۴ این سازمان که روز چهارشنبه   ۱۲ قوس منتشر شد، افغانستان با کسب   ۱۲ امتیاز از   ۱۰۰ امتیاز در میان   ۱۷۵ کشور جهان در رتبه   ۱۷۲ کشور شفاف دنیا قرار دارد که لقب چهارمین کشور فاسد را از آن خود کرده است.
پیشتر در گزارش سال   ۲۰۱۳ این سازمان، افغانستان با گرفتن   ۸ امتیاز از   ۱۰۰ امتیاز، در جایگاه دوم کشور فاسد جهان قرار داشت.
بر اساس این گزارش، موجودیت قوانین ضعیف در نهادها و فرهنگ مداوم ضعیف در افغانستان همواره باعث افزایش فساد اداری در کشور می شود.
در گزارش سازمان شفافیت، به ترتیب سوماليا با   ۸ امتیاز، کورياى شمالى با   ۸ امتیاز و سودان با ١١ امتیاز اولین، دومین و سومین کشورهای فاسد جهان شناخته شده اند.
انتشار این گزارش همزمان با برگزاری نشست اقتصادی لندن می تواند جالب توجه و معنادار باشد. اگرچه مقام های دولت افغانستان، پیش از این، گزارش های این سازمان بین المللی را مردود دانسته و یافته های آن را زیر سؤال برده اند‌؛ اما دو پله صعود و بهبود اندک وضعیت افغانستان در زمینه فساد، شاید بتواند نگاه ها به این سازمان و گزارش هایش در زمینه فساد را دست کم در گزارش امسال آن، دستخوش تغییر کند.
با این حال و صرف نظر از درستی یا نادرستی یافته های این گزارش، فساد واقعیت گریزناپذیری است که از دولت کرزی برای دولت جدید به میراث مانده و خود آقای کرزی نیز وجود آن را با تفاوت دیدگاه هایی در عوامل و گستره، قبول داشت.
بر این اساس آنچه برای تدوین کنندگان این گزارش می تواند اهمیت داشته باشد، تاثیر آن بر نشست اقتصادی لندن و چگونگی نگاه جهان به مساله اقتصاد افغانستان و کمک های بین المللی به کشور ماست که به نظر می رسد مساله اصلی مورد توجه تدوین کنندگان این گزارش بوده است.
انتشار این گزارش، نشان می دهد که غرب همچنان نگران وضعیت فساد در افغانستان است و اصلی ترین انتظار کشورهای کمک کننده و سازمان های امدادرسان غربی از حکومت جدید افغانستان، مبارزه جدی و عملی با فساد است.
پیش از این نیز جهان در ارائه کمک های اقتصادی به دولت افغانستان، پیش شرط مشابهی را مطرح کرده بود و به دلیل همین پیش شرط بود که رییس جمهور کرزی یکبار برای همیشه، نشستی به گستردگی حضور سران و اعضای سه قوه دولت برگزار کرد و طی آن به صراحت اعلام کرد که از این پس گام های سریع و جدی را در راستای اصلاحات اداری،‌ حاکمیت قانون، خودکفایی اقتصادی و مبارزه با فساد برخواهد داشت.
او گفت:"مرا همه شما مصلحت‌گرا گفته‌ اید، تا حالا بودم ــ به دلایلی ــ اما بعد از این حرف تغییر کرده است. اصلاحاتی را در (امور) داخلی می‌آورم."
به دنبال این گردهمایی بی سابقه، او فرمانی صادر کرد که دارای  ۳۳ بخش و   ۱۶۴ ماده بود و تمامی ارگان‌ های دولت را موظف می‌ ساخت؛ تا در عرصه‌ های حکومت داری، مبارزه با فساد، حاکمیت قانون و خودکفایی اقتصادی، اقدامات هماهنگ و مشخصی را انجام دهند.
نحوه مصرف بودجه ‌های وزارتخانه ‌ها، ساده سازی‌ روند قضایی، تسریع روند تصویب قوانین در پارلمان، بازدید اعضای کابینه از ولایات، برچیدن "نهادهای موازی" و نظارت از عملی شدن شاخص‌ های مبارزه علیه فساد اداری برای دو ماه آینده –پس از صدور فرمان- بخشی از نکات مهم این فرمان به شمار می‌رفت.
اکنون بیش از دو ماه از کناره گیری حکومت آقای کرزی و بیش از دوسال از صدور آن فرمان می گذرد؛ ولی حتی یکی از بندهای آن نیز شاید به طور کامل عملی نشده باشد.
با این حال، جو تبلیغاتی ای که صدور این فرمان ایجاد کرد، موجب شد افغانستان یکبار دیگر میلیاردها دالر کمک جهانی را در کنفرانس اقتصادی توکیو جلب کند.
به این ترتیب، کارشناسان هشدار می دهند که مبادا وعده ها و اقدامات اشرف غنی؛ رییس جمهور در زمینه اصلاح سیستم اداری، ایجاد حکومت داری خوب و مبارزه با فساد نیز مانند اقدامات تبلیغاتی آقای کرزی، صرفا به منظور جلب اعتماد دوباره جهان در نشست اقتصادی لندن باشد.
به همین دلیل، انتشار گزارش تازه سازمان بین المللی شفافیت از نظر آنها، می تواند دست کم به دوطرف تذکر دهد که هنوز فاصله افغانستان با صدر فهرست فاسدترین کشورهای جهان، بسیار اندک است و اگر اقدامات گسترده ای صورت نگیرد، امکان بازگشت دوباره به صدر جدول، منتفی نیست.


نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

Copyright © 2014. All Rights Reserved.