top

سرمقاله

بهار ميشود


بهار از بيرون و در درون باز ميتابد، غنچه هاي پژمرده دل را پيام زنده شدن و تازه شدن ميرساند، تيره گي هاي ناشي از جنگ و خشونت را مي تاراند و رخوت باقي مانده از برتري خواهي و انحصار را از احساس و انديشه مي زدايد.
بي جهت نيست که شاعران، نقاشان و نغمه سازان و در مجموع همه مردم دلبسته بهار ميشوند، چون بهار به تعبير قرآن، يکي از آيات زنده شدن بعد از مرگ است.

ادامه مطلب...

شمارشگر

ما 45 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم

شماره مسلسل 3166

MTN

.

با شدت گرفتن گفت‌وگوها و تصمیم‌ها برای پیوند دادن اروپا و آسیا از راه زمین، کمیسیون اقتصادی و اجتماعی سازمان ملل متحد و اتحادیه‌ی اروپا افغانستان را به شرکت در نهمین نشست پروژه‌ی "ایتل" یا پیوند ترانسپورتی آسیا- اروپا دعوت کرد.

در برنامه‌‌ی پیوند ترانسپورتی آسیا و اروپا ده‌ها کیلومتر جاده و راه آهن در افغانستان ساخته خواهد شد.

مسئولان وزارت‌های فواید عامه و ترانسپورت می‌گویند که با توجه به نقش مهم افغانستان در پیوند دادن آسیا و اروپا از راه زمین، اتحادیه اروپا افغانستان را در پروژه‌ی "ایتل" یا پیوند ترانسپورتی اروپا و آسیا سهیم ساخته است که با عملی شدن این پروژه در کشورهای اروپایی و آسیایی، افغانستان می‌تواند شماری از پروژه‌های جاده سازی و راه آهن را با کمک سازمان ملل متحد و اتحادیه اروپا عملی کند.

مسئولان وزارت‌های فواید عامه و ترانسپورت می‌گویند که در پروژه‌ی "ایتل" یا پیوند ترانسپورتی اروپا و آسیا ساخت نُه راه آهن و نُه جاده‌ی بزرگ در کشورهایی که در این مسیر قرار دارند تصویب شده که با کمک سازمان ملل متحد و اتحادیه اروپا ساخته خواهد شد و افغانستان نیز از کشورهایی است که شماری از پروژه‌های مهم راه آهن و جاده سازی را می‌تواند در نشست آینده این پروژه پیشنهاد کند.

سهیل کاکر سخنگوی وزارت فواید عامه اظهارداشت: "ما پروژه‌هایمان را داریم که در این بخش تمویل شوند، افغانستان با توجه به موقعیت جغرافیایی خود نقش مهمی در ترانزیت جهانی دارد و ما می‌دانیم که جهان نیاز دارد که از راه افغانستان داد و ستد بازرگانی را انجام بدهد".

درهمین حال مسئولان اتاق‌های تجارت وصنایع با خوشبینی از عملی شدن این پروژه می‌گویند که در حال حاضر یگانه راه رسیدن به رُشد اقتصادی در کشور بکارگیری از فرصت‌های ترانزیتی است.

توفیق داوری معاون هیأت عامل اتاق‌های تجارت و صنایع گفت: "حکومت باید تلاش کند تا از این فرصت استفاده کند، چون بسیار مهم است و ما نباید این فرصت را از دست بدهیم؛ وصل شدن افغانستان به جهان از راه زمین به سود اقتصاد کشور است" .

درهمین حال مسئولان وزارت تجارت وصنایع می‌گویند که قرار است تا چند ماه دیگر گفت‌وگوها میان شش کشور شامل در پروژه‌ی لاجورد که افغانستان را از راه دریای خزر به اروپا پیوند می‌دهد نهایی شود.

مزمل شینواری معین وزارت تجارت
 وصنایع اظهارداشت: "اگر این پروژه
 آغاز شود ما مطمئن هستیم که ما از یک راه بسیار کم هزینه و بی خطر به اروپا وصل خواهیم شد
".

پیش از این اتحادیه‌ی اروپا با امضای یک پیمان با حکومت افغانستان، پول گمرکی تمامی کالاهای بازرگانی افغانستان را که به اروپا صادرمی‌شود معافیت کرده است.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

Copyright © 2014. All Rights Reserved.