top

سرمقاله

بهار ميشود


بهار از بيرون و در درون باز ميتابد، غنچه هاي پژمرده دل را پيام زنده شدن و تازه شدن ميرساند، تيره گي هاي ناشي از جنگ و خشونت را مي تاراند و رخوت باقي مانده از برتري خواهي و انحصار را از احساس و انديشه مي زدايد.
بي جهت نيست که شاعران، نقاشان و نغمه سازان و در مجموع همه مردم دلبسته بهار ميشوند، چون بهار به تعبير قرآن، يکي از آيات زنده شدن بعد از مرگ است.

ادامه مطلب...

شمارشگر

ما 33 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم

شماره مسلسل 3166

MTN

.در حالی که تنها چند روز دیگر به برگزاری کنفرانس لندن باقی مانده و قرار است که این کنفرانس در تاریخ 3 و 4 دسامبر سال جاری در لندن برگزار شود، هنوز هم تکلیف کابینه دولت وحدت ملی مشخص نشده است. این در حالی است که کشورهای کمک‌کننده به افغانستان در این کنفرانس در خصوص آینده کمک‌های خود به افغانستان تصمیم می‌گیرند، اما هنوز تیم وزرای شرکت کننده از طرف افغانستان، به دلیل مشخص نشدن کابینه، معلوم نشده است. پیشتر رئیس اجرائیه حکومت وحدت ملی اعلام کرده بود که به همراه رئیس‌جمهور در این نشست شرکت خواهد کرد.
رئیس‌جمهور اشرف غنی، اندکی پس از تشکیل دولت وحدت ملی، وعده سپرد که در یک بازه 45 روزه تمامی وزرای دولت را به پارلمان معرفی نماید. در آن روزها که عموم مردم از تشکیل شدن این حکومت پس از وقوع بحران در انتخابات خوش‌بین بودند، کارشناسان، وقوع بحران در معرفی وزرای کابینه در آینده نزدیک را پیش‌بینی می‌کردند.
پس از اینکه رئیس‌جمهور چنین وعده‌ای را به مردم سپرد، عموم مردم وجود برنامه و قانونمداری در این دولت را شایع‌تر از دولت گذشته می‌دانستند. مردم خوش‌بین بودند که معرفی وزرای دولت جدید، همانند دولت گذشته ماه‌ها به طول نمی‌انجامد، و قانون سرپرستی وزارتخانه‌ها همانند دولت پیش نقش نخواهد شد.
اما اکنون با گذشت حدود 67 روز از زمان صدور بیانیه وحدت ملی، هنوز هم وزارتخانه‌ها توسط سرپرست و در حقیقت وزرای حکومت قبلی اداره می‌شود.
این در حالی است که در حدود یک ماه پیش، سخنگوی رئیس اجرائی حکومت وحدت ملی هم وعده سپرد که وزرای دولت به زودی معرفی خواهد شد. مجیب‌الرحمان رحیمی،‌ سخنگوی ریاست اجرائی حکومت نیز چندین بار (11 عقرب) اعلام کرده است که به زودی لیست مکمل کابینه اعلام خواهد شد.
سرپرستان وزارت‌ها، انگیزه کافی برای اداره وزارت‌خانه‌ها ندارند و برنامه‌های جامع وزارت‌ها متوقف شده‌اند، امنیت کشور نیز متأثر از معرفی نشدن مسئولین جدید امنیتی و وزرای امنیتی قرار گرفته و بر آمار انفجارها در شهرهای بزرگ کشور از جمله در پایتخت شدیداَ افزایش یافته است.
بر اساس قانون، هر وزیر فقط می‌تواند برای یک ماه در قالب سرپرست باقی بماند و مسئولین بارها خواسته‌اند که حکومت وزرای جدید را معرفی نماید. مسلمیار، رئیس مجلس سنا، در حدود دو هفته پیش از دولت وحدت ملی خواست که هر چه سریعتر وزرای کابینه را معرفی نماید. مسلمیار گفت: «ادامه وظایف سرپرست والیان و وزیران سبب ناامنی در کشور شده است. از حکومت می‌خواهیم که وزیران جدید را معرفی کرده و افراد دولتی را به کار بگمارند، و حکومت از دقت در تعیین آن‌ها کار گیرد».
دلیل به تعویق افتادن معرفی کابینه چیست؟
کارشناسان برای علت به تعویق افتادن معرفی کابینه چند احتمال می‌دهند.
اولین احتمال این است که سران حکومت وحدت ملی در معرفی وزیران به اختلاف خورده‌اند. این احتمالی است که از نخستین روزهای تشکیل حکومت جدید گمانه‌زنی می‌شد و در روزهای اخیر شدت گرفته است.
این در حالی است که این اختلاف ممکن است در دو بعد مطرح باشد.
اولین بعد این است که بر سر میزان سهمیه هر دو تیم اختلاف است. به عبارتی در حالی که در بیانیه حکومت وحدت ملی،  درصدبندی و سهم هر دو تیم تعریف شده بود، اما برداشت تیم رئیس‌جمهور و تیم رئیس اجرایی حکومت از این مقدار مورد منافشه است. در عین حال محمدخان، معاون اول رئیس اجرایی حکومت وحدت در 18 عقرب اعلام کرد که چوکات بندی نهایی حکومت وحدت ملی نهایی شده و بین دو شخص اول حکومت در این مورد توافق نهایی حاصل شده است. وی منظور از این چوکات بندی را سهم دو تیم از وزارتخانه‌ها و ادارات مستقل دولتی و امنیتی دانست و اذعان داشت که این مسئله جنجالی‌ترین بخش کار بوده است. روزپنجشنبه (6 قوس) نیز محمد محقق، معاون دوم رئیس اجرایی حکومت وحدت ملی از حصول توافق کلی در این خصوص سخن گفته و اذعان داشت که این توافق بر مبنای توافقنامه سیاسی امضا شده میان دو تیم انتخاباتی و به صورت 50-50 است.
بعد دوم مسئله این است که سهم هر تیم مورد توافق است، اما افراد معرفی شده برای پست‌های مشخص، مورد موافقت تیم مقابل نیست. این مسئله احتمالا در مورد تیم رئیس اجرایی بیشتر مورد منافشه است و هواخوان وی بارها در فضای مجازی از اعمال فشار رئیس‌جمهور برای تأیید افراد پیشنهادی داکتر عبدالله سخن زده‌اند و در برخی موارد از تعیین تیمی برای نظارت و تایید این افراد خبر داده اند و اذعان داشته‌اند که تیم تعیین شده از سوی رئیس جمهور، در بسیاری از موارد نظراتی مغایر با نظرات داکتر عبدالله دارد.
احتمالات دیگری نیز برای تاخیر در معرفی وزرا نظیر جستجو برای افراد شایسته نیز مطرح است، اما احتمال اختلاف در میان کارشناسان مختلف، محتمل‌تر از دیگر احتمالات در نظر گرفته می‌شود.
این در حالی است که داکتر عبدالله، در 21 عقرب، یعنی همان روزهایی که پیشتر حکومت وحدت ملی وعده معرفی کابینه را داده بود، اذعان داشت که هر گونه اختلاف بر سر تشکیل کابینه میان رئیس اجرایی و رئیس جمهور منتفی است.
وی در اظهارات خود اذعان داشت که که برای تشکیل کابینه از دقت کار گرفته می‌شود تا در آینده کارهای حکومت وحدت ملی به خوبی به پیش برده شود. وی در بخش دیگری از سخنان خود در این روز، گفت: «برای تشکیل کابینه از دقت کار گرفته می‌شود، تا افراد متخصص و مسلکی در وزارت‌ها گماشته شوند». معاون اول وی نیز در سخنان خود همین مسئله را باعث تاخیر در معرفی کابینه اذعان داشت و گفت: « در گزینش افراد در کابینه جدید، معیارهایی در نظر گرفته شده که در کنار داشتن تخصص و دانش مدیریتی، سهم اقوام نیز مشخص شده است».
تاخیر در اعلام کابینه باعث شده است تا هر از چندگاهی عده‌ای از اطرافیان دو تیم به گمانه‌زنی در خصوص وزرای پیشنهادی پرداخته و هر چند وقت یکبار لیستی احتمالی در سایت‌های خبری و شبکه‌های اجتماعی از لیست احتمالی وزرا منتشر می‌شود.
عقیده کارشناسان بر این است که حکومت وحدت ملی نسبت به حکومت قبلی با چالش‌های گسترده‌ای در انتخاب اعضای کابینه مواجه است. به گفته این کارشناسان، سهم هر تیم و تقسیم وزارت های کلیدی میان رییس جمهوری و رییس اجرایی، چندان کاری ساده نیست.
به هر حال به نظر می‌رسد که مشکلات دولت وحدت ملی در خصوص معرفی وزرای پیشنهادی، با توجه به اختلاف نظر بر سر مسائل مختلف، بیشتر از دولت کرزی است و در حالی که دولت قبلی هم در این زمینه مشکلات زیادی از جمله با پارلمان داشت، اما حکومت وحدت ملی علاوه بر اختلاف‌نظرهای احتمالی با پارلمان، در درون ساختار خود هم با این مسئله با مشکلاتی مواجه است.
امید می‌رود که سران حکومت با کنار گذاشتن وابستگی‌های مختلف اعم از وابستگی‌های سیاسی، قومی و مذهبی، هر چه زودتر دست از اختلاف‌های موجود برداشته و کابینه جدید را معرفی نمایند و مانع از سرایت این اختلاف به دیگر ابعاد حکومت شوند.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

Copyright © 2014. All Rights Reserved.