top

سرمقاله

بهار ميشود


بهار از بيرون و در درون باز ميتابد، غنچه هاي پژمرده دل را پيام زنده شدن و تازه شدن ميرساند، تيره گي هاي ناشي از جنگ و خشونت را مي تاراند و رخوت باقي مانده از برتري خواهي و انحصار را از احساس و انديشه مي زدايد.
بي جهت نيست که شاعران، نقاشان و نغمه سازان و در مجموع همه مردم دلبسته بهار ميشوند، چون بهار به تعبير قرآن، يکي از آيات زنده شدن بعد از مرگ است.

ادامه مطلب...

شمارشگر

ما 67 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم

شماره مسلسل 3166

MTN

.


اداره فدرال مبارزه علیه مواد مخدر روسیه گفته است:"هرویینی که در افغانستان تولید می شود یک منبع مالی برای گروه داعش شده است و این گروه از این مجرا پول هنگفتی را به دست می آورد".
ویکتور ایوانف؛ رییس مبارزه علیه مواد مخدر روسیه گفته است مواد مخدری که در افغانستان تولید می شود از طریق عراق و بعضی کشورهای افریقایی به اروپا منتقل می شود و این مواد به عاید بزرگی برای گروه داعش تبدیل شده است.
ایوانف همچنین گفته است که حضور نیروهای خارجی در افغانستان باعث رشد گروه های مسلح مخالف و هراس افکن شده است.
وی افزود:"این آشکار است که بدون جلوگیری از (تولید) مواد مخدر در افغانستان در این کشورها مثل افغانستان، عراق و سوریه و... جلوگیری از جنگ و حل مشکلات جایی برای گفتن ندارد".
این در حالی است که استخبارات اسپانیا نیز در ماه اکتوبر سال روان میلادی گفته بود که گروه داعش و دیگر گروه های افراطی از مواد مخدر و قاچاق آن تامین مالی می شوند.
در این شکی نیست که روسیه یکی از اصلی ترین اهداف و قربانیان مواد مخدر افغانستان است.
از سوی دیگر، انتقادهای مکرر مقام های روسی از عملکرد و کارنامه نیروهای نظامی غربی در مبارزه با مواد مخدر در افغانستان، نشانگر آن است که روس ها به گونه ای تصور می کنند یکی از سلاح هایی که غرب علیه روسیه از آن استفاده هدفمند و آگاهانه می کند مواد مخدر افغانستان است.
صرف نظر از اینکه آیا مقداری قابل توجه از میلیاردها دالر عواید ناشی از تولید و صدور مواد مخدر افغانستان، به جیب کشورهای غربی دارای نیروی نظامی در افغانستان به ویژه امریکا و انگلیس نیز می رود یانه، این احتمال نیز به صورت جدی مطرح می شود که نیروهای تروریستی فعال در افغانستان، پاکستان و بخش هایی از آسیای میانه نیز در تولید و قاچاق مواد مخدر افغانستان، ذینفع اند و از این مسیر، تغذیه و تامین مالی می شوند.
در این میان اما موضع گیری اخیر مقام ارشد روسی در خصوص تغذیه مالی داعش که بیشتر در سوریه و عراق و کشورهای اطراف آن فعال است از مواد مخدر افغانستان، کمی تا قسمتی عجیب به نظر می رسد.
داعش در افغانستان با وجود هواداری های پراکنده ای که از سوی برخی افراد و گروه های تروریستی، پایگاه مستحکم و مستقری ندارد.
از سوی دیگر، هنوز ارتباط تنگاتنگ و پایدار میان گروه های تروریستی فعال در افغانستان و پاکستان با داعش، در خاور میانه، به اثبات نرسیده است؛ تا به این ترتیب، نتیجه بگیریم که پول حاصل از مواد مخدر افغانستان، از این طریق به کام داعش ریخته می شود؛ بنابراین، اظهار نظر رییس اداره فدرال مبارزه با مواد مخدر روسیه در خصوص تغذیه داعش از عواید مواد مخدر افغانستان، اندکی عجیب و غیر منتظره به نظر می رسد.
با این حال، این بیانات ممکن است دلایل و انگیزش های دیگری هم داشته باشد. روسیه در گذشته تلاش فراوانی کرده است؛ تا توجه جهان را به خطری که مواد مخدر تولید شده در افغانستان برای امنیت و سلامت و ثبات جهانی ایجاد می کند جلب کند.
این اظهارنظر نیز به احتمال زیاد بخشی از همین تلاش برای جلب توجه جهان است.
در این میان، اگر برخی از سازمان های جاسوسی غربی، احتمال تغذیه مالی تروریست ها از جمله داعش از منابع حاصل از مواد مخدر را مطرح می کنند و آن را به رسانه ها القا می نمایند، به نظر می رسد بیشتر به منظور زدودن نشانه های رد پای خود این سازمان ها در حمایت مالی و نظامی شان از تروریزم صورت می گیرد.
با این حال، صرف نظر از درستی یا نادرستی اظهارات این مقام روسی، در این تردیدی نیست که خطری که امروزه مواد مخدر تولیدی در افغانستان برای امنیت و ثبات جهانی ایجاد می کند، کمتر از خطر داعش و سایر شبکه های تروریستی نیست؛ اما تفاوت این دو در این است که خطر ناشی از تروریزم، مشخص، کوتاه مدت و قابل محاسبه و سنجش است و در نتیجه، واکنشی که برمی انگیزد نیز روشن است؛ اما آثار مخرب و ویرانگر ناشی از مواد مخدر، پنهانی، غیر قابل اندازه گیری، درازمدت و خزنده است و به همین دلیل، توجه و اهمیت کمتری به آن داده می شود.    محمدرضا امینی
نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

Copyright © 2014. All Rights Reserved.