top

سرمقاله

بهار ميشود


بهار از بيرون و در درون باز ميتابد، غنچه هاي پژمرده دل را پيام زنده شدن و تازه شدن ميرساند، تيره گي هاي ناشي از جنگ و خشونت را مي تاراند و رخوت باقي مانده از برتري خواهي و انحصار را از احساس و انديشه مي زدايد.
بي جهت نيست که شاعران، نقاشان و نغمه سازان و در مجموع همه مردم دلبسته بهار ميشوند، چون بهار به تعبير قرآن، يکي از آيات زنده شدن بعد از مرگ است.

ادامه مطلب...

شمارشگر

ما 79 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم

شماره مسلسل 3166

MTN

.

شکیلا جویا
 از روز جهانی محو خشونت علیه زنان درحالی تجلیل در جهان به میان آمد که زنان و کودکان  افغان از افزایش خشونت ها و تجاوزات جنسی شاکی اند و این نگرانی در حالی  ابراز میشود که وزارت امور زنان و ده ها نهاد دیگر برای جلوگیری از خشونت علیه زنان مکلفیت داشته اند.
 در همین حال زنان افغان گفته اند که باید دولت و نهادهای مسوول در این راستا  تدابیر پیش گیرانه و حمایتی را در طی این همه سالها میگرفتند ؛ مگر طوریکه دیده شده است چالش خشونت روزتا روز افزایش یافته و زنان دختران افغان نسبت به سالهای گذشته بیشتر مورد ضرب شتم خشونت ها قرار گرفته اند.
ساجده بهار عضو جامعه مدنی و یک تن از مدافعان حقوق زن در ولایت پروان در مورد این که چرا  زنان افغان سالهاست  که در زیر چتر خشونت بسر میبرند گفت:« اگر به ادوار زندگی زنان افغان عمیق بنگریم درمیابیم که وجود خشونت زنان افغان  را همیشه  از حقوق مدنی، سیاسی، اجتماعی و اقتصادی و حتا فرهنگی محروم ساخته است.»
بانو بهار میگوید که رویداد های اخیر امسال بخصوص تجاوز بر دختران و پسران نابالغ و حتا تجاوز برکودکان سه ساله، ده ساله و دوازده ساله از موارد تکاندهنده‌ی بوده که باعث مایوسیت تمام مردم افغانستان شده است و همه مردم این اعمال ننگین را نفرین کرده وبرای عاملین آن خواهان مجازات اند .
وی میگوید که ما زنان افغان از حکومت جدید میخواهیم  که برای جلوگیری از تجاوزات جنسی و  خشونت‌ها در برابر زنان  باید جدی اقدام نمایند؛  زیرا اگر جلو این گونه فجایع گرفته نشود باعث بدنام شدن اسلام عزیز ما در بین کشور های دنیا میشود و باید بر مرتکبین این گونه اعمال شریعت اسلام تطبیق شود؛ تا عبرت باشد برای دیگران  و حکومت به سهل انگاری خود در این قسمت باید پایان ببخشد.
لیلا سخی زاده عضو شبکه زنان افغان میگوید که زنان افغان سالهاست که با انواع خشونت ها دست و پنجه نرم میکنند ؛مگراز ترس آبرو خانواده و اجتماع صدای خود را بلند کرده نمی توانند و از سوی دیگر کندکاری دستگاه عدلی و قضایی دربررسی دوسیه های آنان دلایل عمده بازدارنده زنان برای مراجعه کردن به نهاد های عدلی میباشد.
بانو سخی زاده افزود که زنان افغان نه نتها در مرکز؛ بلکه در ولایات نیز با چالش متعدد رو به رو اند و کار در سر دوسیه های آنان زمانگیر بوده و  کارشکنی در این نهاد ها باعث میشود که عدالت در مورد زنان به درستی تامین نشود.
بانو سخی زاده علاوه نمود که باید در قوانین مدنی و جزایی  کشور بازنگری برای تامین عدالت در مورد زنان  صورت گیرد،تا هیچ خانواده‌ی جرائت انجام خشونت را در قبال زنان افغان نداشته باشند.
بانو مژده  لودین  عضو شبکه زنان افغان میگوید که زنان افغان سالهاست که با خشونت ها و بی عدالتی ها دست پنجه نرم میکنند در حالی که دین مقدس اسلام خشونت در برابر زنان و اذیت وازار آنان را ملعون شناخته ؛چنانچه رسول گرامی  (ص) می فرماید: کسی که مؤمنی را اذیت کند گویا مرا اذیت کرده و کسی که مرا آزار دهد گویا که خداوند(ج) را آزار داده است و چنین کسی در تورات ،انجیل ،زبور و قرآن پاک مورد لعنت قرار گرفته و همه‌ی ملائک و مردم او را لعنت می کند.
بانو لودین علاوه نمود که از سوی دیگر حاکم بودن عنعنات و عملكردهای سنتی خانواده ها ، فقر، عدم آگاهی از شريعت اسلام، نحوه تفسيرها و برداشت های متفاوت از اسلام عزیز ازعوامل عمده‌ی افزايش خشونت ها در برابر زنان افغان  بوده که زنان افغان هنوز هم در آتش خشونت ها میسوزند.
در همین حال بانو سعیده  مژگان مصطفوی معین وزارت امور زنان کشور در این ارتباط گفت:«چیزیکه مایه تاثر زنان افغان بیشتر گردیده است متاسفانه تجاوز بر پنج کودکان زیر سن ده سال در طی سال جاری بوده است که در این وزارتخانه به  ثبت رسیده است.
بانو مصطفوی  افزود که تنها در وزارت امور زنان ۹۰۰ قضیه در سال ۱۳۹۲ هجری خورشیدی نسبت به  سال ۱۳۹۱ بیشتر گردیده  که در سال ۱۳۹۱ هجری خورشیدی ۴هزارو ۵۰۵ رویداد خشونت آمیز در این وزارت ثبت شده بود و در سال ۱۳۹۲هجری خورشیدی ۵هزار و ۴۰۶ رویداد خشونت آمیز در برابر زنان در این وزارتخانه ثبت شده است.
بانو مصطفوی میگوید که وزارت امور زنان از این وضعیت بسیار نگران بوده  و از حکومت و همه نهاد که در راستا حقوق زنان افغانستان فعالیت میکنند خواست که با این پدیده‌ی شوم مبارزه جدی نمایند.
در همین حال چندی پیش نهاد تحقیقاتی حقوق زنان و کودکان گزارشی را که در آن بررسی، با ۱۵۰۰ نفر در پنج ولایت بزرگ افغانستان گفتگو کرده است بیان داشته است ، چهل و شش درصد زنان از ترس مردان در خانواده های شان به دادگاه مراجعه نمی کنند و چهل و دو درصد دیگر نیز به دلیل کندی در کار دادگاه ها، بیش از شش ماه منتظر صدور حکم دادگاه می مانند که آنان تایید می کنند که زنان با مراجعه به بخش های عدلی و قضایی افغانستان، باچالش روبرو اند.
خشونت ها در برابر زنان و دختران در افغانستان پدیده‌ی تازه‌ای نیست، اما افزایش چشمگیر این پدیده در کشور نگرانی‌هایی را برانگیخته است.
بر بنیاد آمارهای وزارت امور زنان تنها از آغاز امسال تاکنون ۲هزارو ۲۲۴ رویداد خشونت آمیز در برابر زنان و دختران در این وزارت ثبت شده که بیشتر این خشونت‌ها در ولایت‌های کابل، هرات، سرپل، بلخ و فاریاب انجام شده‌ اند.
به گفته‌ی این وزارت این در حالی است که بسیاری از خشونت‌ها در برابر زنان در بخش‌های دور دست کشور به علت حاکم بودن  سنت‌های ناپسند و از سوی هم به خاطر حفظ آبرو خویش کسانیکه بر آنان خشونت ها و تجاوزات جنسی اعمال میشود در ابهامات قرار داده میشود اکثریت خانواده های افغان حقیقت را کتمان میکنند. 

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

Copyright © 2014. All Rights Reserved.