top

سرمقاله

بهار ميشود


بهار از بيرون و در درون باز ميتابد، غنچه هاي پژمرده دل را پيام زنده شدن و تازه شدن ميرساند، تيره گي هاي ناشي از جنگ و خشونت را مي تاراند و رخوت باقي مانده از برتري خواهي و انحصار را از احساس و انديشه مي زدايد.
بي جهت نيست که شاعران، نقاشان و نغمه سازان و در مجموع همه مردم دلبسته بهار ميشوند، چون بهار به تعبير قرآن، يکي از آيات زنده شدن بعد از مرگ است.

ادامه مطلب...

شمارشگر

ما 72 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم

شماره مسلسل 3166

MTN

.

نشست لندن برای افغانستان با تجدید تعهد مالی و سیاسی کشورهای شرکت کننده در این نشست روز پنجشنبه پایان یافت. جامعۀ جهانی در نشست لندن ۱۶میلیارد دالر کمک‌های تعهد شده نشست توکیو را تا چهار سال دیگر تأیید کردند.
رئیس جمهور اشرف غنی در این نشست برآوردن اصلاحات در نهادهای دولتی تأکید کرد و خواهان همکاری شرکای جهانی شد تا بتواند یک نظام پاسخگو و کارا ایجاد کند.
در این نشست بیش از ۷۰ کشور و نهاد جهانی برای تجدید تعهدات مالی و سیاسی شان برای افغانستان شرکت کرده بودند.
در همین حال، رئیس جمهور غنی که در یک نشست خبری مشترک با نخست وزیر بریتانیا در لندن اظهارداشت که مأموریت نیروهای خارجی در افغانستان پایان می‌یابد
 و حمله‌های طالبان اوج گرفته است، نیاز است تا تأمین صلح در افغانستان در اولویت کار ما قرار داده شود.
وی افزود: "هدف ما تجدید تعهدات توکیو بود که تمام کشورها به گونۀ جدی تجدید تعهد کردند، آقای نخست وزیر هم که اینجا است تعهد جدی‌اش را به خاطر تجدید تعهدات خود را اعلام کرد".
دیوید کامرون نُخست وزیر بریتانیا
 در این نشست تعهد کرد که کشورش و جامعۀ جهانی افغانستان را تنها نخواهند گذاشت و افغانستان را از رهگذر نظامی و مالی کمک خواهند کرد.
وی خاطرنشان کرد: "ما در رابطه‌مان با هر کشور هر آن چیزی را که برای رویارویی با هراس افگنی و کاهش تهدیدات باشد انجام می‌دهیم و این همکاری می‌تواند با هر کشور در جهان انجام شود، به یقین این به معنای همکاری امنیتی است. ما همکاری امنیتی با افغانستان و پاکستان داریم."
کامرون ادامه داد: "این همکاری تنها در بخش امنیت نیست و کوشش می‌شود تا از شست‌وشوی مغزی جوانان که مردم را به سوی خشونت و افراط گرایی می‌کشاند جلوگیری شود و این یک چالش در افغانستان، پاکستان و همچنین کشور ما است".
وی ادامه داد: "پس ما با هر کشوری در سراسر جهان نه تنها برای مبارزه و شکست هراس افگنی بلکه برای خشکاندن زهر این پدیده کار خواهیم کرد."
جان کری وزیر خارجۀ ایالات متحد امریکا در نشست لندن برتعهد کشورش برای سرمایه گذاری در افغانستان و قدرتمند ساختن آن تأکید کرد.
وی گفت: "هیچ کس نمی‌تواند بگوید که خشونت‌ها به گونۀ کامل رو به پایان است، ولی ما باید به یاد داشته باشیم که دیگر لانه‌ی امنی برای هراس‌افگنان نه در پاکستان و نه در افغانستان باقی مانده است و این راهکار
جاری مشترک برای ایالات متحد امریکا و مهمتر از همه برای نیروهای افغان است."
تا کمتر از یکماه دیگر مأموریت ۱۳ ساله‌ی آیسف در افغانستان رسمأ به پایان
 می‌رسد و کابل مصمم است تا در رویارویی با چالش‌ها که ثبات کشور را تهدید می‌کند تنها نماند.
حضرت عمر زاخیل وال سرپرست وزارت مالیه می‌گوید: "برخی از کشورها در نشست لندن به امریکا اعلام کردند که تلاش خواهند کرد تا همکاری‌هایشان را با دولت تازه افغانستان پس از سال ۲۰۱۵ همانگونه که است ادامه خواهند داد و برخی دیگر از کشورها مانند چین و قزاقستان، تعهدهای تازه‌ای برای کمک به افغانستان ارائه کردند".
قرار است پس از این نشست بزرگی برای افغانستان در یکی از کشورهای عربی برگذار شود و این کشورها نیز کمک‌هایشان را به افغانستان اعلام کنند، چین نیز برای سه سال آینده ۳۳۰ میلیون دالر برای افغانستان تعهد کمک کرده است که ۷۲ میلیون دالر این کمک آماده‌ی پرداخت است.
 

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

Copyright © 2014. All Rights Reserved.