top

سرمقاله

بهار ميشود


بهار از بيرون و در درون باز ميتابد، غنچه هاي پژمرده دل را پيام زنده شدن و تازه شدن ميرساند، تيره گي هاي ناشي از جنگ و خشونت را مي تاراند و رخوت باقي مانده از برتري خواهي و انحصار را از احساس و انديشه مي زدايد.
بي جهت نيست که شاعران، نقاشان و نغمه سازان و در مجموع همه مردم دلبسته بهار ميشوند، چون بهار به تعبير قرآن، يکي از آيات زنده شدن بعد از مرگ است.

ادامه مطلب...

شمارشگر

ما 101 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم

شماره مسلسل 3166

MTN

.نمایندگان مجلس در پیوند به حمله چهار شنبه گذشته بر شفاخانه نظامی سردار داودخان تصمیم داشتند که وزرای امنیتی را به دلیل غفلت وظیفوی استیضاح کنند؛ اما این تصمیم نسبت کمبود یک امضا معلق ماند. شماری از نمایندگان مجلس در نشست عمومی روز دو شنبه (۲۳حوت) پس از بحث های طولانی در مورد غفلت مقام های امنیتی در حادثه شفاخانه ۴۰۰ بستر کابل، تصمیم گرفتند که وزرای امنیتی را استیضاح و سلب صلاحیت کنند.
نواب منگل یک عضو مجلس گفت: "در نتیجه غفلت مقام های امنیتی همه روزه مردم افغانستان کشته می شوند، بناً برای رد صلاحیت وزرای امنیتی مستقیماً صندوق گذاشته شود".
اما؛ شماری دیگری نمایندگان، استیضاح و سلب صلاحیت وزرای امنیتی را در شرایط کنونی کشور راه حل نمی دانستند و بر اصلاحات در نهادهای امنیتی تاکید داشتند.
غلام فاروق مجروح گفت: "با استیضاح وزرای امنیتی وضعیت را بهتر نمی توانیم؛ باید در بخش های استخباراتی اصلاحاتی به وجود آوریم تا بتواند برای شرایط کشور پاسخگو باشد". هیلی ارشاد دیگر عضو مجلس نیز گفت: "تا وقتی جاسوس‌ها که تعداد آنان به ۱۰۰ نفر هم نمی رسد و برخی آنان در ولسی جرگه نیز هستند، از نظام پاکسازی نشود، با رد صلاحیت وزرای امنیتی نیز نمی توانیم کاری را به پیش ببریم".
برخی از نمایندگان می گفتند که ابتدا باید مجلس در مورد حادثه شفاخانه نظامی ۴۰۰ بستر ارتش تحقیق و بررسی مستقلانه انجام دهد و بعد در یک رای گیری علنی وزرای امنیتی رد صلاحیت شوند.
سر انجام هیات اداری مجلس، فورم استیضاح وزرای امنیتی را روی میز گذاشت و تنها ۴۷ نماینده آن را امضا کردند؛ در حالی که مطابق اصول وظایف داخلی مجلس، برای درخواست استیضاح ۴۸ امضا که ۲۰ درصد کل اعضای مجلس را تشکیل می دهد به کار است.
رییس مجلس نمایندگان با شمارش امضاهای نمایندگان در فورم استیضاح اعلام کرد، هم اکنون یک امضا کمبود است و اگر امضای فورم استیضاح تکمیل شد، استیضاح وزرا را از طریق نشست کمیته روسا که فردا برگزار می شود، شامل آجندای مجلس می سازد.
عبدالروف ابراهیمی رییس مجلس نیز با استیضاح وزرای امنیتی مخالف بود و گفت: "سنگی را ورنداریم که همرایش زده نتوانیم". اشاره او به بی اعتنایی رییس جمهور نسبت به تصامیم احتمالی مجلس است.
رییس جمهور غنی پیش از این نیز تصمیم رد صلاحیت هفت وزیر کابینه را نپذیرفته است و وزرا به کار شان ادامه می دهند. مقام های امنیتی شمار تلفات حمله بر شفاخانه نظامی ارتش را حدود ۵۰ کشته و حدود ۱۰۰ زخمی اعلام کرده اند.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

Copyright © 2014. All Rights Reserved.