top

سرمقاله

بهار ميشود


بهار از بيرون و در درون باز ميتابد، غنچه هاي پژمرده دل را پيام زنده شدن و تازه شدن ميرساند، تيره گي هاي ناشي از جنگ و خشونت را مي تاراند و رخوت باقي مانده از برتري خواهي و انحصار را از احساس و انديشه مي زدايد.
بي جهت نيست که شاعران، نقاشان و نغمه سازان و در مجموع همه مردم دلبسته بهار ميشوند، چون بهار به تعبير قرآن، يکي از آيات زنده شدن بعد از مرگ است.

ادامه مطلب...

شمارشگر

ما 47 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم

شماره مسلسل 3166

MTN

.
مقامات وزارت مبارزه با مواد مخدر می‌گویند: گسترش ناامنی در ولایت بادغیس در شمال غرب کشور، این ولایت را به دومین ولایت تولید کننده مواد مخدر در افغانستان تبدیل کرده ‌است.
مقامات همچنین گفته‌اند که کشت مواد مخدر در افغانستان نسبت به یک سال گذشته، ۱۰ درصد افزایش داشته است.
حنیف دانشیار، سخنگوی وزارت مبارزه با مواد مخدر در یک نشست خبری در کابل گفت: تنها در ولسوالی ناآرام غورماچ بادغیس ۱۷ هزار هکتار زمین در سال ۱۳۹۵ زیر کشت خشخاش رفته‌ است.
قبل از این نیز حکومت و دفتر جرایم و مواد مخدر سازمان ملل میزان زمین‌های تحت کشت خشخاش را در ولایت بادغیس بیش از ۳۵ هزار هکتار اعلام کرده بود.
آقای دانشیار افزود: علاوه بر بادغیس کشت خشخاش در سراسر افغانستان نیز امسال ده درصد افزایش داشته ‌است.
به گفته آقای دانشیار سطح کشت خشخاش در هلمند کاهش یافته ولی این ولایت با کشت ۹۰ هزار هکتار زمین، همچنان مقام اول را در تولید مواد مخدر در افغانستان دارد.
بی بی سی نوشت: قبل از این حکومت و دفتر جرایم و مواد مخدر سازمان ملل گزارش داده‌ بودند که تولید مواد مخدر افغانستان در سال ۲۰۱۶ میلادی ۴۳ درصد افزایش یافته است.
براساس این گزارش مشترک سالانه که دوم عقرب در کابل منتشر شد، در سال ۲۰۱۶ مقدار مواد مخدر تولید شده در افغانستان به صورت تخمینی به چهار هزار و ۸۰۰ تن رسید، در حالی که این آمار سال گذشته ۳۳۰۰ تن بوده است.
براساس این گزارش، مجموع مساحت زمین زیر کشت هم از ۱۸۰ هزار هکتار در سال ۲۰۱۵ به ۲۰۱ هزار هکتار در سال ۲۰۱۶ رسید.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

Copyright © 2014. All Rights Reserved.